[ zpět na aktuální sdělení  |  zpět na úvodní stránku ]19. srpna 2002


Slepecké oddělení Technického muzea rozšiřuje sbírky


Oddělení pro slepeckou historii TMB v Brně rozšiřuje tematiku svých sbírek o sport a výtvarné umění. Obě skupiny tyflofaktů posunují dosavadní zaměření sbírek. Potvrzuje se tak přední pozice českého slepeckého muzejnictví v celoevropském kontextu. Za jiných okolností by se české slepecké muzeum nemohlo tak rozvinout jako v odborném prostředí Technického muzea v Brně, které bude komplexně otevřeno v červnu příštího roku.

Pro rozšíření o sportovní tematiku se zasloužila světoznámá nevidomá sportovkyně Pavla Francová - Valníčková, která darovala více než 170 medailí, poháry i další dokumenty o své mimořádně úspěšné sportovní činnosti. Touto cestou jí veřejně děkujeme.

Od brněnské odbočky společnosti Akropolis jsme obdrželi na dvacítku replik uměleckých děl tematicky zaměřených na staroegyptskou výtvarnou kulturu. Rovněž jí děkujeme i za soubor soch a plastik, které se mají stát základem putovní výstavy. Na desítku svých malých plastik již dříve darovala známá česká výtvarnice Božena Přikrylová - Vavreková, které tímto rovněž veřejně děkujeme.

Při své návštěvě v Moskvě jsme se s vedením tamního slepeckého muzea dohodli, že v roce 2003 v jeho prostorách uspořádáme výstavu z výběru našich exponátů. Jistě tam nebudou chybět medaile ani poháry Pavly Francové a plastiky Boženy Přikrylové.

Vyzýváme čtenáře, aby pomohli shromažďovat další dokumenty nevidomých sportovců i výtvarníků a darovali je slepeckému oddělení muzea, které je zařadí do svých fondů. Pro širokou návštěvnickou veřejnost se stanou nejen zajímavými, ale budou důkazem české slepecké sportovní a výtvarné kultury.
[ zpět na aktuální sdělení  |  zpět na úvodní stránku ]