[ zpět na aktuální sdělení  |  zpět na úvodní stránku ]18. března 2002


Najdete si chvíli pro cestu do Brna?


Čas dozrál,
kdy hledání je dlouhé,
a nastala doba,
kdy čekání pouhé
člověku nestačí.


Tak bych tu chtěl - jako autor scénáře - začít svou pozvánku k návštěvě Brna na originální výstavu, která tu ještě nebyla.

Oddělení pro slepeckou historii Technického muzea města Brna vás zve na výstavu:

Svět haptický - I.

Výstava potrvá od 10. dubna do 31. prosince 2002. Umístěna je v překrásných středověkých prostorách Kulturního a informačního centra města Brna, Radnická ul. 10. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin. Výstava včetně doprovodných kulturních akcí připomene 10. výročí založení Slepeckého muzea v Brně.

Motto: Svět kolem nás je haptický - je tedy hmatatelný. K jeho poznávání slouží hmat, tj. smysl taktilní.

"Svět haptický - I" je výstava reliéfních obrázků, technických nákresů a zeměpisných map 19. a 20. století - reliéfních pomůcek pro nevidomé děti i dospělé, které sloužily jako abstrakce reálné struktury předmětů a dějů. Obsahem výstavy jsou sbírky Oddělení pro slepeckou historii Technického muzea města Brna a soukromé sbírky autora výstavy. Výstava je doplněna hracími hudebními automaty ze sbírek Technického muzea, např. flašinetem, polyfonem, aristonem, manopanem aj.

Pro nevidomé návštěvníky je připraven soubor všech exponátů k individuální prohlídce hmatem i katalog v braillském písmu, o který si mohou napsat na adresu: Slepecké Oddělení TMB, Purkyňova 105, 612 00 Brno. K dispozici budou mít průvodce výstavou. Kolektivní návštěvy je vhodné ohlásit předem. Bude jim zajištěn odborný výklad.

Kulturní a informační centrum je poblíž železničního nádraží (orientační bod: Zelný trh).


Doprovodné akce:
  • 2. dubna: Vítání jara, tradiční koncert v sále brněnské konzervatoře (Tř. kpt. Jaroše 45, vstup z ulice Lužánecké), je věnován 10. výročí založení Slepeckého muzea v Brně. Vystoupí nevidomí a slabozrací studenti a absolventi Konzervatoře Jana Deyla, bývalí žáci základní školy pro nevidomé a slabozraké v Brně: Veronika Pavelková, Jaroslava Sedmerová, Lucie Šandová, Pavla Šuranská, Petr Klim a Marek Susčík. Začátek v 17 hodin.
  • Vernisáž výstavy Svět haptický - I bude v překrásném středověkém křišťálovém sále na Radnické ul. č. 10 dne 10. dubna 2002 v 15 hodin. Vystoupí brněnští hudební umělci.
  • V neděli dne 5. května 2002 v 15 hodin bude připomenuto desetileté trvání Slepeckého muzea v Brně slavnostním koncertem v křišťálovém sále na Radnické ul. č. 10. Vystoupí brněnští hudební umělci.
  • Na Tmavomodrém festivalu v Brně bude mít Oddělení pro slepeckou historii TMB svůj stánek.
  • Odd. pro slepeckou historii TMB vydá publikaci Historie slepeckého muzea v České republice. Bude vytištěna i v braillském písmu. Autorka: Eliška Hluší.
Navštivte naše Brno, bude vám zde dobře. Srdečně Vás zveme k návštěvě slavnostních koncertů i jedinečné výstavy, která tu ještě nebyla.

Autor scénáře
PhDr. Josef Smýkal
[ zpět na aktuální sdělení  |  zpět na úvodní stránku ]